Názor na pobyt v Austrálii


Já osobně mám skvělou zkušenost s mým půl roku trvajícím pobytem v Austrálii. To je způsobeno několika fakty, které popíšu později podrobněji. Pokud má být tento příspěvek aspoň trochu užitečný pro vás, co chtějí do Austrálie, budu se soustředit spíše na podmínky v kterých žije většina krajanů.

Za prvé bych vás chtěl hned na začátku varovat před „růžovým pohledem“ na třeba roční pobyt v Austrálii. Lidi sou většinou až moc „natěšení“ a optimističtí. Představa, jakou vám o Austrálii nabízí všechny možné agentury se podstatně liší od skutečnosti. Řeknou vám : Prostě nám dejte 100 tisíc a my vám zařídíme školu, letenku, víza a pojištění. Doposud je to v pořádku. Když se zeptáte jaké jsou možnosti výdělku a „samoživení se“ v Austrálii (třeba v Sydney), tak vám sebevědomě odpoví, že je to v pohodě, pokud nejste úplně neschopní tak práci zaručeně najdete a peněz bude jako želez :). Prostě krásně pokryjete své výdaje za bydlení, jídlo, dopravu a ještě něco zbude na zábavu, případě na cestování. Tak takhle to skutečně může být, ale pak počítejte s tím, že si tu Austrálii prostě neužijete, nicméně bude to obrovská zkušenost. Neužijete proto, že ráno půjdete do školy ( což je povinný, pokud vám klesne docházka pod 70% - hrozí nebezpečí, že vás imigrační vykopne z Ausu) , jakmile vám skončí škola valíte rovnou do práce ( většinou někam umývat nádobí ) a skončíte někdy ve 22:00 nebo 23:00. Pak vás čeká cesta domů nočním městem a pokud máte smůlu, tak se i pěkný kus cesty projdete, protože v některých částech Sydney končí busy někdy v 23:00. No a takhle se to opakuje den za dnem, měsíc za měsícem, třeba i v sobotu.V neděli si můžete dát „voraz“. Pak našetříte dost na veškeré výdaje a možná i něco splatíte rodičům (nebo někomu) z počátečních výdajů ( třeba sto tisíc). Takhle strávíte v Ausu rok, dva a nebude to život jaký jste si představovali. Tohle všechno bude mít za následek psych. únavu, budete se „družit“ s dalšími krajany ( život je pak snazší- líp se shání bydlení a práce) = vaše angličtina se bude zlepšovat velmi pomalu a až budete odjíždět, uvědomíte si, že se vaše počáteční představa o vaší úrovni angličtiny značně liší od reality. Vše nastane za předpokladu, že seženete stálou slušně placenou práci a projde vám neustálé překračování pracovního limitu (20 hod/týdně) a slabá docházka ve škole. Může se i stát, že nebudete zrovna součástí třídního kolektivu ve škole, protože „zápaďáci“ půjdou večer pařit a vy do práce. Takže zase zbudou jen krajané se stejným údělem. Docela nepříjemná představa že?

Má to však i pozitiva, zas tak špatný to nebude. Budete dřít, to jo, ale občas si zajdete na pláž, vezmete si den/dva volno a pojedete autem na výlet do okolí, občas zapaříte a hlavně bude to obrovský krok do života. Budete hrdí na to, že jste se dokázali třeba rok živit úplně sami daleko od domova, prostě postarali jste se o sebe a zvládli to! Navíc i tu angličtinu docela podchytíte :). Určitě i přezevšechno to stojí za to. Austrálie je nádherná.

Teď k financím. Co vím, tak přibližně roční pobyt vás příde na 250 000 Kč. Je to hodně, ale nedá se svítit. Ta částka zahrnuje zaplacení školy na rok, víza, pojištění, ubytování na první měsíc v „hostfamily“ – pak si najdete něco levnějšího a hlavně pohodovějšího. Komu by se chtělo trávit večery s nějakýma „kretošoma“ a nemít žádný soukromí a klid. Jo a taky několik tisíc jako rezervu (už zahrnuto).

Tak a teď ke mně. Jak sem na začátku napsal, můj pobyt byl super. Proč? Byl sem tam „jen“ půl roku, ale zato POŘÁDNĚ. Náklady se vyšplhaly na 250 000 Kč. Což je tolik, co normálně zaplatíte za celý rok že? Rozdíl byl v tom, že sem měl to štěstí a nebyl závislý na tom, co tam vydělám. Byl sem hold finačně jištěný kreditkou z ČR.

Takže sem pracoval jen příležitostně (casual work) – což bylo tak do 10 hod/týdně. To je pohoda. Tyto peníze byly spíše něco jako kapesné na extra výdaje (zábava atd). Tím pádem sem měl dostatek času na přípravu do školy (tak 3 hod/den) = intenzivní zlepšování mé angličtiny. Chodil sem tam poctivě (4-5hod/den). Byl sem sice trošičku „out“ = hodně sem šetřil = nechodil sem ze „zápaďákama“ pařit každý den, ale 1-2x týdně a to sem si dal tak 1 pivo ( v přepočtu 100 Kč). Ale i tak sem si tam našel pár supr kámošů a kámošek :). Měl sem čas na užívání si darů Austrálie ( moře, pláže, slunko, příroda). Taky sem 3 týdny cestoval – skoro celé východní pobřeží Austrálie. ( letadlem do Cairs – zpět do Sydney autobusy - asi 6000 km celkem) . Viděl sem deštné pralesy, tropické ostrovy (voda je tak teplá, že nepoznáte rozdíl, když tam vlezete), potápěl se na Great barrier reef (Velký bariérový útes), Gold coast, Brisbane – ( tam se byl na Silvestra), Frazer Island (ostrov celý z písku – víc jak na celé Sahaře!) – tam sme jezdili ve 4x4 (auto) v písečných dunách. Prostě paráda. Teď to vypadá, jako kdybych se tam „roztáčel“ a rozhazoval prachama. Právě naopak. Vždy sem hledal to nejlevnější, jedl samý šunty atd. Cestoval sem s kamarádem ze Švýcarska a bylo dobrý, že toleroval moje spoření. Kolikrát mě strašně stresovalo utrácet nehorázný sumy za třeba 2 denní pobyt v pralese + noční výprava atd. (vše sem musel přepočítávat, protože peníze šly z ČR). Přílišné šetření by bylo zase k ničemu = nic bych neviděl, jen seděl v autobuse 3000 km. Celé cestování stálo 40 000 Kč. Takže když to shrnu = Za cenu normálního (s útrapami :) ročního pobytu sem tam byl sice jen půl roku, ale viděl sem ohromný kus Austrálie, nestýkal se s krajany = nemluvil půl roku česky = bydlel jen s cizinci= velké zlepšení angličtiny. Jediné strádání bylo všudypřítomné spoření na jídle ( vařil sem si sám = když sem tam přijel uměl sem tak akorát udělat rýži = docela sem trpěl) a na dopravě. Jezdil sem buď na koloběžce nebo na zlevněný lísky (což je nezákonné - jen pro domorodé studenty). Celkově nezapomenutelný!!!!

Neplánoval sem to takhle. Nebyl sem tak předvídavý. Vše prostě vyplynulo samo. Původně sem tam chtěl taky hodně pracovat a nezatěžovat kapsu rodičů, ale pak se ukázalo, že bych musel kašlat na školu (angličtinu) a po dohodě s našima jsme dali přednost jazyku před prací.

Doufám, že sem aspoň někoho inspiroval a tohle dílko nebylo úplně na prd :)

PS : To cestování sem dostal za supr výsledky ve škole :)

Zpět